Tüm çabalarına rağmen yenilgiyi engelleyememek

türk basınının genelinde şöyle bir hastalık var; yurt dışında spor hayatını devam ettiren ne kadar türk oyuncu varsa neredeyse hepsini oynadıkları takımın değişmez ve önemli oyuncularıymış gibi lanse ediyorlar. yeri geliyor maçları çeviriyorlar, son saniye basketleri atıp ya da golleriyle fileleri havalandırıp taraftarın sevgilisi oluyorlar. çoğunlukla göstermiş oldukları performanslar 1 ise 2 imiş gibi anlatılıyor ya da örneğin basketbolun veya futbolun bir takım sporu olduğunu göz ardı edip bireysel olarak onları yüceltiyorlar. bunu yazmamın sebebi ise şu; bugün ntvspor.net’te bir basketbol haberine denk geldim. abd’de ncaa’de basketbol hayatını sürdüren doğuş balbay’ın performansı şöyle anlatılmış

[…] Doğuş Balbay, takımını öne geçiren basketi kaydederek bu sezonki en iyi maçını çıkardı. […] maçın bitimine 2 dakika kala takımı 67-66 gerideyken bir top çaldı ve Texas’ı öne geçiren basketi attı.

maç sonu istatikleri ise şöyle; 2 sayı, 5 rebound, 4 assist ve  top çalma. ortalama olarak fena bir performans değil elbette. yalnız alıntıladığım kısmı düşününce oldukça güldüm diyebilirim. hani son saniye basketi atılır haber olur, ya da double-double yapar ve dikkat çeker. ama “takımını öne geçiren basket” nedir ki? manasız… 22-23 geride götürülen bir maçta da bir basket atınca takımın öne geçer neticede.  

tuncay’ın mükemmel oyunu middlesboro’ya yetmedi, mehmet okur’a arkadaşları eşlik edemeyince utah jazz maçtan boynu bükük ayrıldı vs. tanıdık geldi değil mi?

Advertisements

1 Comment (+add yours?)

  1. sacidu
    Dec 26, 2008 @ 11:53:49

    almanya yenilince türkiye de yenilmiş sayıldı gibi bir durum sanırım bu. bizimkiler oynamayınca takımları da oynamamış sayılıyolar :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: