İçimdeki Obama aşkı bambaşka!..

ehven-i şer diye bir tabir var; “kötünün iyisi” ya da “iki kötülükten daha iyi tercih edilebileni” gibi bir manaya geliyor. amerika başkanlık seçimleri sırasında, bana kalırsa adaylar açısından söz konusu olan da bu durumdu. george bush elbette tarihin gördüğü en basiretsiz, yeteneksiz ve zararlı başkanlardan biriydi ama bu durum onun bir sistemin parçası olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. yani sebep olduğu zararlar, sadece kendi kişisel yetersizliklerinden değil de başkanlık koltuğunu işgal ettiği devletin dünya genelinde onlarca yıldır yürütmüş olduğu politikalar bütününün de bir sonucu. o nedenle barack obama kazanınca sevinçten havalara uçan türk insanını anlamıyorum ama amerikalıyı anlayabilirim. neticede kendi hayatları bir nebze değişebilir. yanı sıra, altın değnekle dünyayı bir anda değiştirebileceğini sanan bir kısım insan var. misal başkan olduğunda binlerce insanın filisten’de ya da ırak’ta öldürülmesine mani olabilecek mi? bunu düşünmek lazım.

dün akşam ntv obama’nın başkan seçilmesinin kutlandığı bir konseri yayınladı. onun için yazasım geldi bunları. aceto‘da bu programla ilgili süper bir tespit vardı; şöyle ki:

Amerika’nın yeni başkanının sünnet düğünü tadındaki kutlama töreni neden Türkiye’de naklen yayınlanır, nedir bu Obama sevgisi, anlamış değilim…

Advertisements

2 Comments (+add yours?)

 1. sacidu
  Jan 19, 2009 @ 12:58:10

  hadi “hazır konser bulmuşuz yayınlayalım gitsin” anlayışını anlarım da “obama hepimiz biriz” fln diye reklam yapılmasını anlamıyorum ben de. biz değil onlar bir.

  bir de şu var obama konusunda. 20 ocakta yemin edecek ya bu, kuzey köre yemin törenine katılmayı talep etmiş. sanki obama dünya padişahı seçildi, diğer ülkeler de beylikler olarak çok yaşa kral demeye geliyolar :)

 2. Deryamisal
  Jan 29, 2009 @ 11:21:56

  Çok yaşa obama :)
  Bu kutlamalar aslında Obama geldi diye değil, Bush gitti diye yapılıyor. Ondan bu kadar mutlu herkes. :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: