Lakap takma bak, bozuşuruz!

Bir önceki yazıda eski fotoğraflara olan ilgimden bahsetmiştim. Ondan hareketle yine flickr’da fotoğraflar arasında geziniyordum. Avustralya Medya Müzesi’ne ait bir flickr hesabına denk geldim. Birinci Dünya Savaşı’na ait 20 küsür tane fotoğraf da sergileniyor burada. Onlardan bir tanesinde “Boche prisoners” diye bir tabire dikkatimi çekti. Zira düşman tarafı tanımlamak için kullanılan bir tabir gibi görünse de, yine de kime tekabül ettiğini tam anlayamamıştım.

Wikipedia’da araştırınca tahmin ettiğim üzere o dönemde Alman askerleri ifade etmek için kullanılan bir lakap olduğunu öğrendim. Bununla alakalı olarak Wikipedia’da oldukça detaylı olmak üzere şöyle bir sayfa da varmış: List of Terms used for Germans (Almanlar için kullanılan tabirlerin listesi). Acayip bir liste ve kısaca göz gezdirince pek çok ülkenin kendi dillerinde Almanları ifade etmek üzere çoğunlukla aşağılayıcı onlarca sıfatın/kelimenin var olduğu görülebilir. En azından İngilizce olanlara (misal Kraut, Jerry, Fritz vs.) tarihi filmlerden veya arka planı İkinci Dünya Savaşı olan bilgisayar oyunlarından aşinaydım. Anlaşılan anti-alman bir yaklaşım var Avrupa’da. Tabi her iki dünya savaşını da başlatan tarafın onlar olması halklar arasında pek popüler olmamalarının da en önemli sebebi. Hala böyle bir durum var mıdır merak konusu? Sanırım şimdi ilgi daha çok Avrupa dışı milletlere yönelmiş olsa gerek.

Bilemiyorum diğer dillerde Türkler için bizim bilmediğimiz bu tarz yakıştırmalar var mı? Ya da Türkçe’de diğer ırkları/milletleri aşağılayacak türde sıfatlar bulunuyor mu? Varsa da sanırım zaman içerisinde yabancıya karşı duyulan düşmanlığın azalmış olması ya da var olanların açıktan dillendirilmesinin kınanan bir hal durumunu alması belirli kelimelerin de ortadan kalkmasına neden olmuş olabilir.

Neticede olan Almanlara olmuş. Fazla üzerlerine gitmişler…

Advertisements

1 Comment (+add yours?)

  1. sacidu
    Feb 09, 2009 @ 12:33:56

    bizde amerikanlar için sam amcanın çocukları ifadesi kullanılır bazen yanılmıyorsam :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: